15:26:25 День зустрічі птахів | |
Чуєш? Жебонять струмки! Чуєш? Цвірінчать пташки! Глянь! Бруньки он на гіллі… В синім небі – журавлі… Скоро прилетять в гаї Голосисті солов'ї, Будуть радо щебетать, Будуть весноньку вітать!
Ось після холодної зими настали весняні сонячні дні. Пожвавішали, ожили горобці, затягли своє «ці-ці-фі, ці-ці-фі, ці-ці-фі» синички. З теплих країв першими повертаються шпаки. Відбувається це переважно в середині лютого, а якщо весна затримується, то на початку березня. В березні прилітають жайворонки, дрозди, білі плиски, вальдшнепи, крижні, сиві дятли, журавлі, чаплі, зяблики, малинівки. Тоді ж або дещо пізніше — на початку квітня — прилітають білі лелеки, гуси, жовті та гірські плиски, чорнолобі сорокопуди, припутні, сови-сплюшки. Квітень — час прильоту зозуль, очеретянок, горихвісток, одудів, а після них - дрімлюг, міської і сільської ластівок. Наприкінці квітня — на початку травня з’являються горлиці, сиворакші, бджолоїдки, мухоловки, перепілки, славки. Останніми, в першій декаді травня, прибувають в рідний край іволги, стрижі, берегові ластівки, змієшийки, солов’ї. І ті птахи, що повернулися з далеких країв (ластівки, стрижі, білі лелеки), і ті, що перебули зиму вдома, починають лаштувати гнізда. Шпаки, ворони, лелеки, орли, часом ластівки ремонтують, впорядковують свої минулорічні оселі. Інші птахи щороку будують нове житло і починають цю справу з вибору ділянки для гнізда. Розмір ділянки у різних видів птахів різний. Все залежить від того, скільки потрібно їжі майбутній сім’ї. Щорічно 1 квітня відзначається у світі Міжнародний день птахів. Саме цього дня в 1906 році була підписана Міжнародна конвенція з охорони птахів. День птахів – це не тільки річниця Конвенції, але і час прильоту пернатих із зимівель. Ніколи не зробимо шкоди Ми пташці у ріднім краю, Хай лине в гаї і на води, Співає для нас у маю. Сьогодні людство, як ніколи, могутнє. Воно вже освоює космос, цікавиться, чи є життя на інших планетах. Чим сильнішим стає людство, тим гуманнішим і великодушнішим воно має бути до всього живого. Шануй, примножуй скарб неоціненний, Весна для птахів — це пора будівництва гнізд. Ми можемо допомогти їм у цьому, підготувавши місцину у своєму подвір’ї, неподалік будинку, там де птахам буде зручно розташувати гніздо. А для видів, що оселяються в дуплах дерев, як це роблять, наприклад, синиці чи шпаки, можна змайструвати штучну гніздівлю. Але важливо пам’ятати про безпеку її майбутніх мешканців. Розташувати треба такі гніздівлі в місцях, недоступних для котів, інших дрібних хижаків, а також людей. Учні Улашківської ЗОШ І-ІІІ ступенів, переймаючи досвід наших пращурів, вшанували приліт пернатих друзів ,виготовивши для них чудові шпаківні. Діти з завзяттям шукали самостійно ідеї для штучної гніздівлі,використовуючи і літературу ,і ,звичайно,інтернет-ресурс. Учень 8 класу Федорів Петро вирішив «організувати своєрідне безвідходне виробництво» та зробив свої гороб'ятники з-під упаковок від соку. Дві - повісив у місцевому парку,а ще одну - в шкільному дворі для горобців-непосид. Хлопець розуміє,що така гніздівля довго не послужить , але через сезон активного життя птахів буде придатною,а за одне й довкілля не забруднюватиметься.
Всі інші виготовили традиційні дерев'яні будиночки . Юні натуралісти розвішували свої шпаківні з надією,що ось-ось там поселиться пташина сім'я і невдовзі з'являться маленькі пташенята.
Особливе відношення у нас до лелек. Ми знаємо,що ці пернаті друзі полюбляють селитися поблизу людських будівель на опорах ліній електропередач , високих деревах, трубах печей,а той на дахах будинків,звідки добре видно місцевість. Ось уже понад 7 років поспіль до нас повертається лелеча сім'я,яка влаштувала собі гніздо на комині шкільної їдальні. Комин зараз не діючий,тому залишаємо його нашим гостям.
А ми шпаківні будували... І ціле літо, ціле літо Ревак Лілія Іванівна – вчитель хімії та біології Улашківської ЗОШ І-ІІІ ступенів
| |
|
Всього коментарів: 0 | |